Mamy rok 2018, obraz Tamary Łempickiej „La Musicienne” zostaje sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za ponad 9 mln USD, rok później – „La tunique rose” sprzedano za 13,3 mln USD.
Kolejne aukcje obrazów artystki wzbudzają coraz większe emocje, estymacje dochodzą do kilkunastu mln USD, padają kolejne rekordy cenowe, np. w domu aukcyjnym Sotheby, (za PolishArtCorner = >https://polishartcorner.com/2022/10/21/tamara-lempicka-1898-1980-65/Tamara Lempicka. Portrait de Romana de la Salle, 1928), 14 listopada 2022 roku obraz 'Portret Romany de la Salle” z 1928 r. sprzedano za 14,112,500 USD…
Tamara Łempicka urodziła się w 1898 roku w Warszawie jako Tamara Rozalia Gurwik-Górska.

W 1916 roku poślubiła Tadeusza Łempickiego, a po zawierusze Rewolucji Październikowej w 1917 roku, zamieszkała z mężem w Paryżu. Studiowała w Akademii Sztuk Pieknych w Petersburgu i Académie de la Grande Chaumière w Paryżu w pracowni Maurice Denisa i Andre Lhote (wg Wikipedii).
Podczas II Wojny Światowej wyjechała ze swoim drugim mężem, R. Kuffnerem do Stanów Zjednoczonych. Zmarła w 1980 r. w Meksyku, gdzie mieszkała od 1974 r.

Jak podaje anglojęzyczna Wikipedia, pierwszą wystawę miała w Paryżu w 1922r. (Salone d’Automne), ale przełom nadszedł w 1925 roku, podczas Wystawy Światowej Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa Przemysłowego (Exposition internationale des arts décoratifs et industriels modernes), gdzie jej obrazy zostały dostrzeżone m.in. przez dziennikarzy „Harper’s Bazaar.”
Kolejne wystawy i uznanie zdobywała dzięki otrzymaniu w 1927 roku pierwszej nagrody na Wystawie w Bordeaux za obraz „Kizette na balkonie”, a w 1929 roku – trzeciej nagrody za obraz „Kizette”, (prezentowany razem z „Portretem Romany de la Salle”, na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu – Dział Sztuki, Grupa artystów polskich w Paryżu).

Od tamtego czasu w Polsce nie miała żadnej wystawy. (Informacji o wystawie w Zachęcie w 1928 r. wymienianej w polskiej wersji Wikipedii nie znalazłam w żadnym z katalogów z tego roku Warszawskiego Towarzystwa Zachęty).
Na świecie ceniona już od kilkudziesięciu lat, w Polsce – w 2008 r. podczas wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie ‘Wyprawa w dwudziestolecie” pokazano 1 obraz Łempickiej – „Znużenie (Kobieta siedząca na krześle).
Oprócz tego, na stałe można oglądać obraz artystki „Martwa natura” z 1949-1950 r., który został zakupiony do Muzeum Mazowieckiego w Płocku (Największe Muzeum Secesji i Art Deco w Polsce – mój przypis).

Ośmielę się stwierdzić, że właśnie dzięki światowym aukcjom i nabywcom z grubymi portfelami możemy w końcu w Polsce obejrzeć oryginalne obrazy Tamary Łempickiej na dwóch świetnych wystawach.
Pierwsza z nich, najpierw przez wiele tygodni gościła w Lublinie, teraz, aczkolwiek pod zmienionym tytułem, od 9 września 2022 do 12 marca 2023 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Wystawa „Łempicka”.





Tamara Łempicka należała do swojej epoki, ale świadomie wykreowała własny styl wbrew obowiązującym tendencjom w malarstwie w tamtym czasie. Jak sama powiedziała:

W jej obrazach geometryczne kształty odzwierciedlają zarówno kubistyczną formę, jak i artystyczny styl epoki przedwojennej art deco (art deco pochodzi od Art Decoratif, Wystawy Światowej w Paryżu z 1925 r. – przypis mój). Jasne, czyste, ciepłe kolory to być może inspiracja renesansowymi fascynacjami artystki z jej młodzieńczych pobytów we Włoszech.

Na wystawie w Krakowie zajrzałam ciekawie do gabloty ze skrzynką z farbami artystki: zieleń chromowa, karmin.. cienkie pędzelki.. To prawie jak zajrzeć w bardzo intymny świat malarki i otrzeć się zaledwie o jej tajemnicę … koloru!

Na wystawie w Muzeum Villa La Fleur w Konstancinie-Jeziorna, Wystawa „Tamara Łempicka a art deco”, od 9 września 2022 do 17 grudnia 2022 r., większa różnorodność obrazów, martwe natury, akwarela, rysunki, szkice, nasze rodzime nabytki: wypożyczony z Muzeum Mazowieckiego w Płocku obraz „Znużenie” oraz z MNW „Martwa natura”.
Kilka też ciekawych obrazów widziałam zarówno w Krakowie jak i w Konstancinie – z późniejszego okresu twórczości, z lat 60 – tych, kiedy artystka mieszkała wStanach Zjednoczonych, abstrakcje i wyraźne poszukiwanie nowej formy.







W Konstancinie były tez serigrafie (czyli dobrej jakości wydruki, przez innych wręcz nazywane plakatami), m.in. słynny „Autoportret w zielonym bugatti” .




Przy okazji wystaw przeczytałam szereg publikacji o życiu Tamary Łempickiej, wielu zagląda w jej życiorys i romanse, ja także zaglądam z wypiekami na twarzy – do pudełka z farbami….:-)
Onamaluje
Muzeum Narodowe w Krakowie, Wystawa „Łempicka”, od 9 września 2022 do 12 marca 2023, Kurator wystawy: Światosław Lenartowicz
Muzeum Villa La Fleur, Konstancin-Jeziorna, Wystawa „Tamara Łempicka a art déco ”, od 17 września 2022 do 17 grudnia 2022 r., Kuratorzy wystawy: Artur Winiarski, Maria Muszkowska.