„Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884-1963)”. Wystawa w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Pałac Czapskich
Pałac Czapskich

Wystawa jest czynna do 19 maja 2024 w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Pałac Czapskich,  ul. Krakowskie Przedmieście 5.

Wojciech Jastrzębowski ur. 1884-1963, niesłusznie w mojej opinii określony w Wikipedii jako przedstawiciel m.in. secesji, bliżej było mu raczej do art deco, idea sztuki i rzemiosła (ruch Arts & Crafts) odnosząca się do celów użytkowych, codzienności była podstawą jego twórczości, co przejawiało się w  oszczędności formy, geometrii, symetrycznych wzorach.

Sala - wystawa
Sala – wystawa

Jastrzębowski był rektorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1936-1939 oraz pedagogiem uczelni zarówno w okresie przed II Wojną Światową w latach 1923-1939, jak również po wojnie do 1961 roku. Stąd m.in. jego zasłużone miejsce w Muzeum ASP w Warszawie, gdzie prezentowane są dzieła absolwentów i profesorów uczelni.

Osłona grzejnika, 1914, wyk. w Warsztatach Krakowskich, Muzeum ASP w Krakowie
Osłona grzejnika, 1914, wyk. w Warsztatach Krakowskich, Muzeum ASP w Krakowie

Wystawa pokazuje wczesne lata twórczości, w tym m.in. projektowania na potrzeby sztuki sakralnej (stropy we wnętrzach, wyposażenie np. ławki, ambona, projekt tabernakulum), kilimy, meble zarówno instytucjonalne, jak i przeznaczone do wnętrz mieszkalnych oraz witraże.

Oprócz mebli na wystawie można obejrzeć serie przedmiotów jego autorstwa np. monet, grafiki – projekty książek, w tym pierwsze polskie wydanie „Folwarku Zwierzęcego” George’a Orwella, zabawki czy plakaty.

Gabinet ministra w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki), 1928-30, fot. W.Holnicki Szulc
Gabinet ministra w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego (obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki), 1928-30, fot. W.Holnicki Szulc

Co ciekawe, w  Ministerstwie Edukacji i Nauki przy Al. Szucha w Warszawie znajduje się zachowane w dużej mierze oryginalne wnętrze gabinetu ministra (meble, obicia) – zaprojektowane przez Jastrzębowskiego w latach 1928-30 w ówczesnym Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Artysta nadzorował też prace projektowe nad wyposażeniem dwóch polskich transatlantyków: MS Piłsudski i MS Batory.

Project wnętrza Pawilonu Polskiego na słynnej światowej Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925r. był także jego dziełem.

Ogromną zaletą wystawy jest to, że pokazuje różnorodność artysty, który jak widać był twórcą w wielu dziedzinach, a jego styl z czasem został określany jako jastrzębowszczyzna – cechowały go kubistyczne formy wpisujące się  w rodzący się modernizm. Twórca dodatkowo przemycał elementy ludowości i akcentował silne przywiązanie do polskiej tradycji.

Wystawę można obejrzeć do 19 maja 2024, gorąco polecam, zwłaszcza miłośnikom polskiego dwudziestolecia międzywojennego, koniecznie z oprowadzaniem kuratorki 😊

Kuratorka wystawy i oprowadzanie: Joanna Kania

Wystawa-kopia rzeźby H.Kuny
Wystawa-kopia rzeźby H.Kuny

Korzystałam m.in. z materiałów wystawy.

11 luty 2024, Onamaluje

Dodaj komentarz