Spacer po Szydłowcu – „Twój modny wybór”

Stara pocztówka
Stara pocztówka z wystawy " W korespondencji z Polihymnią" na Zamku w Szydłowcu

Jeśli przysłowiowy słoń nadepnął Ci na ucho,  nie wiesz do końca co to jest akord, a Twój ostatni kontakt z instrumentem muzycznym był na lekcji muzyki lat temu – i tak warto odwiedzić Muzeum Instrumentów Ludowych na Zamku w Szydłowcu.

Przy okazji wystawy obejrzysz kilka komnat Zamku Szydłowieckich z zachowanymi oryginalnymi XVI-wiecznymi sklepieniami i polichromiami, gdzie urządzone są sale wystawy stałej, jak i wystaw czasowych, dowiesz się o historii Zamku i ich właścicielach, jak postępowała renowacja i jakie niespodzianki odsłaniały prace archeologiczne.

Muzeum mnie zaskoczyło: dudy, diabelskie skrzypki, burczybasy, suka czy bęben oraz inne idiofony, membranofony, chordofony czy aerofony. Pozytywki i instrumenty tradycyjne, które występowały w Polsce, niektóre nadal używane przez kapele ludowe.

Po prostu skarby, pięknie wykonane, ale też skarb wiedzy o muzyce tradycyjnej i kapelach ludowych na terenach Polski.

Muzeum jest nowoczesne – multimedialne i interaktywne, można przekonać się, jak działają instrumenty i posłuchać ich brzmienia, wykonaniu np. Zbigniewa Butryna – muzyka i odtwórcy instrumentów.

https://youtu.be/KWhL0R__m9M
Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego, muzyk i budowniczy instrumentów opowiada o rekonstrukcji suki biłgorajskiej.

Robiąc małą dygresję, nie sposób tutaj nie wspomnieć o malarzu i etnografie – Andrzeju Bieńkowskim, badaczu polskiej wsi i muzyki ludowej i jego wieloletnim projekcie Muzyka Odnaleziona. Więcej na https://www.muzykaodnaleziona.pl/

Zamek w Szydłowcu zbudowany był w latach 1470 -1480 przez rodzinę Szydłowieckich, wywodzących się z rodu Odrowążów. Szydłowieccy nadali mu renesansowe dekoracje i styl, m.in. wbudowaną po raz pierwszy w Polsce loggię na wewnętrznym dziedzińcu zamku.

Pierwsza renesansowa loggia wnękowa w Polsce

W połowie XVI w., w wyniku małżeństwa Elżbiety Szydłowieckiej z Mikołajem Radziwiłłem „Czarnym”, Zamek przeszedł w posiadanie Radziwiłłów i po gruntownej przebudowie nabrał nowego, barokowego stylu.

Na początku XIX wieku ponownie zmienił właściciela– zakupiła go księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, która ostatecznie odsprzedała go po dwudziestu latach skarbowi Królestwa Polskiego. 

Dzisiaj można obejrzeć m. in. pokój ostatniej właścicielki, z zachowanymi polichromiami z XIX w.

Pomieszczenia zamku, oprócz wystaw stałych i czasowych użytkuje obecnie także rada miasta Szydłowiec.

Bardzo kulturalna wycieczka. Koniecznie z przewodnikiem!

PS. A Ty? Na jakim instrumencie potrafisz grać?

http://ludowe.instrumenty.edu.pl/pl/klasyfikacja/klasyfikacja

https://muzeuminstrumentow.pl/

Twój modny wybór
Twój modny wybór” – szydłowiecki szyld sklepu z konfekcją damską

Ona, tym razem podróżuje

Ona maluje

Dodaj komentarz